"נכה לא חצי בן אדם" ע"ר 580625986 הוקמה באפריל 2016 ופועלת למען זכויות האדם ובפרט לקידום העלאת קצבת הנכות הכללית וזכויות נוספות עבור אנשים עם כל סוגי המוגבלות בישראל, בין היתר בנושאי: נגישות, דיור, עובדי סיעוד, טיפול רפואי ראוי ושילוב בחברה ובתעסוקה.

הקמת העמותה היוותה אבן דרך במחאה החברתית להעלאת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום שהחלה בחודש ינואר 2015 ביוזמת אלכס פרידמן, לימים מייסד ויו"ר העמותה. בחודש פברואר 2018, לאחר מאבקים ממושכים, הכנסת והממשלה העבירו את החוק להעלאת קצבת הנכות ועידוד שילוב אנשים עם מוגבלות בתעסוקה, במסגרת מתווה שנבנה על ידי העמותה בתיווך ההסתדרות, בהיקף חסר תקדים של 4.3 מיליארד ש"ח, ובסך הכול גדל תקציב הנכים בתקופת המחאה בכ-5.5 מיליארד ש"ח. פעילות העמותה לקידום החוק התבססה על מגוון רחב של צעדים כגון רשתות חברתיות, לובינג, מחאות בשטח, אירועים וכנסים, עתירה לבג"צ, תקשורת, קמפיינים מגוונים ושורה ארוכה של צעדים נוספים, כאשר כל צוות העמותה פועל בהתנדבות מלאה וללא החזר הוצאות אישיות. בעקבות הצלחת המאבק שהציב את ציבור האנשים עם המוגבלות בחזית החברה הישראלית, זכתה העמותה להכרה ולהוקרה.

מייסדים והנהלה

מייסד ויו"ר – אלכס פרידמן, אדם המרותק לכיסא גלגלים בעקבות מחלת ניוון שרירים SMA.
פרידמן, תסריטאי צעיר ומוכר ברשתות החברתיות, לא נשאר אדיש כששמע בינואר 2015 על אישה עם מוגבלות שניסתה להתאבד בעקבות מצוקה כלכלית והרים קמפיין ויראלי להעלאת המודעות לקצבת הנכות בישראל, אשר הייתה אחת הנמוכות במדינות ה-OECD. לימים הקים את הארגון והנהיג את מאבק הנכים להעלאת קצבאות הנכות.

לביוגרפיה המלאה – אתר האינטרנט של אלכס פרידמן

13568807_10206799875574754_9075210013652975122_oמייסד ומנכ"ל – חנן טל, צוללן בקצא"א, פעיל ויזם חברתי. הצטרף אל אלכס פרידמן בתחילת הדרך והפך לאיש הניהול והביצוע של קמפיין "נכה, לא חצי בן אדם". בין היתר הפיק את העצרת הראשונה בכיכר רבין, ניהל את מערך המתנדבים והוביל פעילות לובינג בכנסת. בנוסף קידם את הקמת הארגון והחל לחולל שינוי במדיניות משרד האוצר והביטוח הלאומי.

סמנכ"לית כספים – רו"ח כלנית צור, אשת עסקים, יזמת, מרצה ופעילה חברתית, בעלת תעודת ויסות רגשי והתנהגות קוגניטיבית וכן תואר במנהל עסקים וחשבונאות. יועצת עסקית מטעם איגוד העסקים בישראל ובעלת משרד פרטי בתחום. בעשור האחרון מילאה שורה של תפקידים בכירים במשק הישראלי. חברת ועד מנהל בארגון, אחראית בין היתר על ניהול התרומות, המימון וגיוס הכספים. בזכות פעילותה המקצועית הארגון קיבל לאחרונה אישור ניהול תקין מרשם העמותות.

מנהל מדעי – ד"ר איליה סטמבלר, חבר ועד מנהל ומנהל מדעי בארגון ובנוסף ב-"ותק – התנועה לאיכות ואריכות חיים” מייסודו של רפי איתן ז"ל. קיבל את תואר ה-PhD שלו במחלקה למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן. מחקריו התמקדו בהשלכות החברתיות של חקר ההזדקנות ואריכות החיים. הוא גם עסק במידול מתמטי של ההזדקנות ומחלות ההזדקנות. חיבר שני ספרים ופרסם מעל 50 מאמרים מדעיים ופרקים בספרים אקדמיים אודות היבטים בינתחומיים של חקר הזקנה ואריכות החיים. פעיל לקידום מחקר, פיתוח וחינוך לאריכות חיים בריאים ומניעת מחלות זקנה,  ומכהן כחבר ועד בארגונים בינלאומיים לקידום הנושא, כולל האגודה הבינלאומית לחקר ההזדקנות ומחלות הזקנה (ISOAD, ארה"ב), עמותת אליאנס לאריכות החיים (ILA, צרפת), המכון למדיניות תוחלת חיים בריאים (GHPI, ארה"ב), ואחרים.

צוות משפטי

יועצת משפטית ואחראית על הליכי הבג"ץ – עו"ד חני דקל אלבז, נוטריונית, מגשרת ויזמת חברתית. בעלת תואר ראשון במשפטים ותואר שני במיניהל עסקים. בעלת משרד עו"ד בתחום הביטוח, נזיקין, נגישות ומימוש זכויות רפואיות וחברתיות, במסגרתו מלווה לקוחותיה בכל תוואי הדרך הארוכה למען השגת כל זכויותיהם, בכל אספקט שהוא. בנוסף, מרצה, מייעצת ומלווה לחברות, עמותות וארגונים שונים.

יועץ משפטי ואחראי על הליכי הליטיגציה – עו"ד יגאל אורנשטיין, החל את דרכו המשפטית לפני למעלה מעשור, בצמוד לכבוד שופטת בית המשפט העליון ענת ברון וכבוד סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב  בדימוס (כתוארם היום). כיום משרד עורכי דין יגאל אורנשטיין ושות' הוא היחיד בארץ המסתייע באופן שותף בשופטי עליון ומחוזי בדימוס. למשרד  ניסיון ייחודי בייצוג תובעים ונתבעים בתחום התובענות הייצוגיות על גווניהן, לרבות תובענות שעניינן נגישות – ומעמדם וזכויותיהם של ציבור האנשים עם המוגבלות, על רבדיהן, בארץ. המשרד מתמחה בהליכי ליטיגציה (התדיינות בבית המשפט) בתיקים גדולים בהיקפם, או סבוכים מבחינה משפטית או עובדתית, לרבות עתירות מנהליות.

ועדת ביקורת

חבר ועדת ביקורת – עו"ד שי אבניאלי, בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. בעל ותק של למעלה מ-15 שנים מתמחה ביישוב סכסוכים אזרחיים ומסחריים. מייעץ לחברות הגדולות במשק וכן לגופים בינלאומיים.

חבר ועדת ביקורת – ברק גולדנברג, בוגר חוג תקשורת המכללה האקדמית ספיר, לשעבר דובר לח"כ אלי אבידר ולחברי כנסת נוספים, פעיל לקידום הקהילה הגאה בישראל.

מטרות העמותה
העלאת קצבת הנכות במדינת ישראל
יצירת הזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלות לחיות בכבוד במדינת ישראל
הגברת המודעות למצבם של אנשים עם מוגבלות
להוביל שינוי מערכתי ביחס לאנשים עם מוגבלות אל מול קובעי המדיניות

פעילות העמותה
קמפיינים להגברת המודעות ברשתות החברתיות (דף הפייסבוק שלנו מונה כ-75,000 עוקבים)
קיום מופעים וכנסים בהשתתפות מובילי דעת קהל
הרצאות בבתי ספר ומוסדות חינוך להשכלה גבוהה
פעולות לובינג וחקיקה בכנסת ישראל
ייעוץ וסיוע פרטני לאנשים עם מוגבלות

תומכים בעמותה
כל אדם (עם וללא מוגבלות) מוזמן להצטרף ו/או לתרום באופן חד פעמי לחיזוק פעילות העמותה.

הצטרפו אלינו!